A branch of Webber International University
Did you know...
The Equestrian program features a 300 acre state of the art equestrian center, and has fielded regional and national championship teams with IHSA, USEF, NCHJA, IDA

2007-8 Competition Results


 

IHSA Hunter Seat REGIONALS

St. Andrews Presbyterian College

March 4, 2008

Top Three Riders Advance To Zone Competition

Open Fences: 1. Brittany Denton, Virginia Intermont. 2. Ashley Miller, Virginia Intermont. 3. Maggie Wahl, UNC Charlotte. 4. Janelle Harcus, St. Andrews Presbyterian College.

Open Flat: 1. Janelle Harcus, St. Andrews Presbyterian College. 2. Brittany Denton, Virginia Intermont. 3. Ashley Miller, Virginia Intermont. 4. Meredith Clark, Virginia Tech.

Intermediate Flat: 1. Jessica May, Virginia Intermont. 2. Kate McAlinn, St. Andrews Presbyterian College. 3. Cary Proferes, Virginia Tech. 4. Morgan Worthington, St. Andrews Presbyterian College.

Intermediate Fences: 1. Brett Flowers, Virginia Tech. 2. Cary Proferes, Virginia Tech. 3. Jamie Nicholson, St. Andrews Presbyterian College. 4. Allison Keane, Duke.

Novice Flat: 1. Julianne Wilson, Virginia Intermont. 2. Hayley White, St. Andrews Presbyterian College. 3. Jaci Ayers, St. Andrews Presbyterian College. 4. Jan Stone, UNC Chapel Hill.

Novice Fences: 1. Allison Jones, Virginia Tech. 2. Caroline Taylor, St. Andrews Presbyterian College. 3. Tracey Gold, Duke. 4. Bethany Coogle, UNC Chapel Hill.

Walk Trot: 1. Jamie King, Virginia Intermont. 2. Laura Brown, UNC Chapel Hill. 3. Jessica Randall, UNC Charlotte. 4. Kathy Desrochers, UNC Chapel Hill.

Walk Trot Canter: 1. Jessica Szechi, Virginia Intermont. 2. Jennifer Kelly, Virginia Intermont. 3. Melissa Quinan, Virginia Intermont. 4. Katie Lavery, St. Andrews Presbyterian College.

 

IHSA WESTERN SEMI FINALS

Hosted by St. Andrews

Laurinburg, NC

March 29-30, 2008

Championship Team

St. Andrews - 39

 

Reserve Championship Team

Stanford University - 22

Team Results

St. Andrews Presbyterian College            39

Stanford University                                   22

Michigan State University                         18

Black Hawk College                                 14

Midway College                                       13

Delaware Valley College                           9

Florida State University                             9

U.S. Military Academy                              8

 

Team Classes

Team Intermediate Horsemanship: 1. Alison Wrightenberry, St. Andrews Presbyterian College. 2. Lisamarie Radomski, Michigan State University. 3. Katie Lampert, Stanford University. 4. Lisa Sidwell, Midway College. 5. Ryan Butler, Black Hawk College. 6. Nic Walker, United States Military Academy. 7. Tara Wilhelm, Delaware Valley College. 8. Kate Gainey, Florida State University.

Team Reining: 1. Sabrina Wilson, Stanford University. 2. Katie Bree, Black Hawk College. 3. Kelsey Moody, St. Andrews Presbyterian College. 4. Cody Bouckaert, Midway College. 5. Chelsey Shivley, Michigan State University. 6. Bethany Moore, Delaware Valley College. 7. Kate Douglass, Florida State University. 8. Ashley Davidson, United States Military Academy.

Team Advanced Horsemanship: 1. Erica Hill, St. Andrews Presbyterian College. 2. Holly Hermann, Florida State University. 3. Raquel Rascon, United States Military Academy. 4. Jamie Kalleward, Michigan State University. 5. Brittany Malinoski, Delaware Valley College. 6. Jennifer Laude, Midway College. 7. Tara Smithee, Stanford University. 8. Cari Ingle, Black Hawk College.

Team Novice Horsemanship: 1. Anne Neal Thompson, St. Andrews Presbyterian College. 2. Sara Leavengood, Delaware Valley College. 3. Charlene Kolodziej, Michigan State University. 4. Carly McDermott, Florida State University. 5. Robert Graham, Black Hawk College. 6. Anne Gomez, Stanford University. 7. Korin Hullinger, Midway College. 8. Stephanie Whitaker, United States Military Academy.

Team Open Horsemanship: 1. Kelsey Moody, St. Andrews Presbyterian College. 2. Sabrina Wilson, Stanford University. 3. Stephanie Murray, Michigan State University. 4. Andrea Spencer, Black Hawk College. 5. Erica Owen, Midway College. 6. Kate Douglass, Florida State University. 7. Nicole Sorgie, Delaware Valley College. 8. Ashleigh Davidson, United States Military Academy.

Team Beginner Horsemanship: 1. Jessica Gesel, St. Andrews Presbyterian College. 2. Chris Holve, Stanford University. 3. Sarah Smith, Midway College. 4. Sabrina Szabo, United States Military Academy. 5. Brittani Bequeith, Black Hawk College. 6. Detra Deatrick, Delaware Valley College. 7. Karli McDonald, Florida State University. 8. Aleta Daniels, Michigan State University.

Individual Classes

Open Horsemanship: 1. Kelsey Moody, St. Andrews Presbyterian College. 2. Ashley Hoffmann, Stanford University. 3. Emily Monacelli, Western Michigan University. 4. Nicole Sorgie, Delaware Valley College.

Alumni Horsemanship: 1. Melissa Williams, Wesleyan College. 2. Tricia Huerta, Stanford University. 3. Codi Burris, University of Wyoming. 4. Lacey Werczynski, University of Kentucky.

Intermediate Horsemanship: 1. Marlana Barkow, Black Hawk College. 2. Becky Deffett, Stanford University. 3. Kayla Hay, St. Andrews Presbyterian College. 4. Robert Graham, Black Hawk College.

Alumni Reining: 1. Alexis Plavacos, Bucks County Community College. 2. Melissa Williams, Wesleyan College. 3. Whitney Eisentraut, Delaware Valley College. 4. Cody Burris, University of Wyoming.

Beginner Horsemanship: 1. Kate Gainey, Florida State University. 2. Javier Aliver, Stanford University. 3. Jenna Dailey, Morehead State University. 4. Kelly Barber, Virginia Tech.

Advanced Horsemanship: 1. Emily Gaskin, University of Kentucky. 2. Andrea Spencer, Black Hawk College. 3. Jacquelyn Girardot, Grand Valley State University. 4. Whitney Turner, Morehead State University.

Reining: 1. Kelsey Moody, St. Andrews Presbyterian College. 2. Sarah Woody, Martin Community College. 3. Kelsey Ragsdale, Missouri State University. 4. Katie Bree, Black Hawk College.

Novice Horsemanship: 1. Natalie Soderborg, Black Hawk College. 2. James Hobbie, University of Delaware. 3. Shilpa Deshpande, University of Delaware. 4. Amanda Deaton, Grand Valley State University.

 

 

IHSA Region 3 Zone 4

WESTERN REGIONALS

Blacksburg, Va.

March 16, 2008

 

Championship Team

St. Andrews - 292

 

Reserve Championship Team

Martin Community College - 234

Champion AQHA Rider

Kelsey Moody - St. Andrews - 108

Reserve Champion Rider

Sarah Woody  -  Martin Community College - 91

Individual Semifinal Qualifiers

Class 11 - Beginning Walk Jog - Justin Eddins - Martin Community College

Class 11 - Beginning Walk Jog - Kelly Barber - Virginia Tech

Class 12 - Intermediate - Corrine Yerke - Appalachian State University

Class 12 - Intermediate - Kayla Hay - St. Andrews

Class 13 - Novice - Claire Livesay - Virginia Tech

Class 13 - Novice - Crystal MacDonald - Appalachian State

Class 14 - Advanced - Allison Jones - Virginia Tech

Class 14 - Advanced - Chelsea Caron - St. Andrews

Class 15 - Open - Kelsey Moody - St. Andrews

Class 15 - Open - Sarah Woody - Martin Community College

Class 16 - Reining - Kelsey Moody - St. Andrews

Class 16 - Reining - Sarah Woody - Martin Community College

 

IHSA Region 3 Zone 4 WESTERN

Blacksburg, Va.

March 15, 2008

 

High Point Team

Virginia Tech -  32

 

Reserve High Point Team

St. Andrews  -  31

High Point Rider

Kelsey Moody - St. Andrews

  Reserve High Point Rider

Sarah Woody  -  St. Andrews

TEAM STANDINGS

St. Andrews Presbyterian                         292

Martin Community College                      234

Virginia Tech                                           229

Appalachian State                                    114

Western Carolina                                       71

North Carolina A & T                                66

AQHA HIGH POINT STANDINGS

Kelsey Moody                  St. Andrews                 108

Sarah Woody                   Martin Comm.                 91

Lauren Harris                  Va. Tech                          31         

Allison Jones                  Va. Tech                          25

Jessica Cutler                  St. Andrews                    22

Cassie Werner                 St. Andrews                    21

Kelly Shuster                   Va. Tech                         17

Ben Craig                        Va. Tech                         13

Chelsea Caron                 St. Andrews                   12

Taylor Lane                     St. Andrews                     6

 

Raleigh Indoors NCHJA C

February 16 and 17

Raleigh, NC

Hayley White riding St. Andrews Big Surprise

Pre-Adult Hunter Reserve Champion

 

    • Ashley Colvin riding St. Andrews’ Adele placed 3rd in Pre-Adult Eq O/F and placed in the Eq on the flat.
    • Devin Duffy riding her own Beg Your Pardon won the Hopeful Hunter U/S both days and placed in the O/F.
    • Lilly Russell riding her own Call Bernadette got second in the Hopeful Hunter U/S both days and placed in the O/F.
    • Audrey Bolte riding her own Get H Gage was third in the Hopeful Hunter U/S and placed in the Pre-Adult Eq Flat and the Hopeful Hunter O/F.
    • Morgan Worthington riding St. Andrews’ Swashbuckler placed in the Adult Hunter and NCHJA Adult Eq divisions.
    • Kristen Vdorick riding her own Tumble Dice placed 3rd in the NCHJA Adult Eq O/F both days and in the Adult Hunter O/F.
 

IHSA Region 3 Zone 4

Western

Hosted by St. Andrews

February 17, 2008

 

High Point Team

St. Andrews - 33

Reserve High Point Team

Martin Community College - 27

High Point Rider

Kelsey Moody  -  St. Andrews

Reserve High Point Rider

Sarah Woody - Martin Community College

Team Standings

St. Andrews...............................261

Martin Community College........207

Virginia Tech.............................197

Appalachian State......................104

Western Carolina.........................63

North Carolina A&T....................54

AQHA High Point Season Standings

Kelsey Moody, St. Andrews..............................94

Sarah Woody, Martin Community College........83

Lauren Harris, Virginia Tech............................31

Allison Jones, Virginia Tech............................25

Jessica Cutler, St. Andrews..............................22

Cassie Werner, St. Andrews.............................21

Kelly Shuster, Virginia Tech.............................13

Ben Craig, Virginia Tech....................................8

Chelsea Caron, St. Andrews...............................7

Taylor Lane, St. Andrews...................................6

                       Individual Results

First Place

John Coppallo - beginning walk jog

Karolin Eichler - novice horsemanship

Kayla Hay - novice horsemanship

Chelsea Caron - open horsemanship

Kelsey Moody - open horsemanship

Second Place

Alison Wrightenberry - intermediate II horsemanship

Cassie Werner - open horsemanship

Kelsey Moody - open horsemanship

Third Place

Alex Meyer - intermediate II horsemanship

 

IHSA Region 3 Zone 4

Western

Hosted by St. Andrews

February 16, 2008

 

High Point Team

St. Andrews - 29

Reserve High Point Team

Virginia Tech - 25

High Point Rider

Kelsey Moody  -  St. Andrews

Reserve High Point Rider

Sarah Woody - Martin Community College

Team Standings

St. Andrews...............................228

Martin Community College........180

Virginia Tech.............................177

Appalachian State........................84

Western Carolina.........................52

North Carolina A&T....................44

AQHA High Point Season Standings

Kelsey Moody, St. Andrews..............................82

Sarah Woody, Martin Community College........72

Lauren Harris, Virginia Tech............................27

Allison Jones, Virginia Tech............................23

Jessica Cutler, St. Andrews..............................19

Cassie Werner, St. Andrews.............................16

Kelly Shuster, Virginia Tech.............................13

Ben Craig, Virginia Tech....................................3

Taylor Lane, St. Andrews...................................3

                       Individual Results

First Place

Jessica Gesel - beginner walk jog

Tony Fernandez - novice horsemanship

Jessica Cutler - open horsemanship

Casie Werner - open horsemanship

Kelsey Moody - open reining

Second Place

Jenn Armel - intermediate II horsemanship

Chella Glennon - intermediate II horsemanship

Erica Hill - advanced horsemanship

Kelsey Moody - open horsemanship

Third Place

John Coppallo - beginning walk jog

K'Hill Lesemann - intermediate I horsemanship

Karolin Eichler - novice horsemanship

 

Pinehurst Dressage Schooling

February 16, 2008

 

Alison White (left) on Leggs riding her Dressage test while Corey Krutsch (above) riding Corky in the Sport Horse Versatility class.

 

 

IHSA Hunter Seat

Hosted by Virginia Intermont

February 13, 2008

 

Reserve Champion Team

St. Andrews

High Point Rider

Janelle Harcus  -  St. Andrews

 

Janelle Harcus - first place - open fences

Audrey Hayden - first place - intermediate fences

Rob Jacobs - first place - novice fences

Janelle Harcus - first place - open flat

Janelle Harcus - first place - open over fences

Jaci Ayers - second place - intermediate flat

Hannay Kingsley - first place - novice flat

Ashleigh Hampf - first place - novice flat

Katie Lavery - second place - WTC

Karen Grininger - second place - WTC

Megan Millman - second place - beginning walk trot canter

Amanda Leguori - third place - beginning walk trot canter

Jennifer Callahan - third place - advanced walk trot canter

Katherine Laughlin - third place - advanced walk trot canter

Sara Sherwood - third place - novice flat

Audrey Hayden - third place - intermediate flat

Jess Potts - third place - open over fences

Jessica Gesel - third place - WT

 

IHSA Hunter Seat

Hosted by St. Andrews Presbyterian College

February 8, 2008

 

High Point Team

St. Andrews Presbyterian College 49 (perfect score)

 

Reserve High Point Team

Virginia Intermont 36

Reserve High Point Rider

Janelle Harcus  -  St. Andrews

 

11 first-place riders

Jessica Gesel  -  Walk Trot

Jessica Bitz-Richards  -  Beginning Walk Trot Canter

Katie Lavery -  Advanced Walk Trot Canter

Katy Hutchings  -  Novice Flat

Kelly Landino  -  Novice Flat

Sarah Rafferty  -  Novice Flat

Rob Jacobs  -  Novice Over Fences

Jaci Ayers  -  Intermediate Flat

Audrey Hayden  -  Intermediate Flat

Janelle Harcus - Open Flat

Janelle Harcus  -  Open Over Fences

5 second-place riders:

Katie Miller  -  Beginning Walk Trot Canter

Brittney Coulombe  -  Advanced Walk Trot Canter

Heather Wile  -  Advanced Walk Trot Canter

Hayley White  -  Novice Over Fences

Lindsey Gates  -  Open Flat

4 third-place riders:

Sarah Karas  -  Novice Flat

Kate McAlinn  - Intermediate Over Fences

Jamie Nickolson  -  Open Flat

Kelsi Peterson  -  Open Flat

2 fourth-place riders:

Caroline Taylor  -  Intermediate Flat

Megan Radigan  -  Open Flat

3 fifth-place riders:

Dana Parry  -  Novice Flat

Lindsey Gates  -  Open Over Fences

2 sixth-place riders:

Erin Fitzsimons  -  Intermediate Flat

Jess Potts   -  Open Flat

TEAM RESULTS

St. Andrews Presbyterian College           49

Virginia Intermont                                    36

UNC Charlotte                                         34

Virginia Tech                                           31

UNC Chapel Hill                                     27

N.C. State University                               22

Elon University                                        21

Duke University                                       19

Wake Forest University                           17

East Carolina University                         17

 

 

 

 

IHSA Region 3 Zone 4 WESTERN

Martin Community College

February 3, 2008

 

High Point Team

Martin Community College  -  31

 

Reserve High Point Team

St. Andrews  -  29

High Point Rider

Sarah Woody  -  Martin Community

  Reserve High Point Rider

Kelsey Moody  -  St. Andrews

TEAM STANDINGS

St. Andrews Presbyterian                         199

Martin Community College                      162

Virginia Tech                                           152

Appalachian State                                      76

Western Carolina                                       45

North Carolina A & T                                38

AQHA HIGH POINT STANDINGS

Kelsey Moody                  St. Andrews                   70

Sarah Woody                   Martin Comm.                 63

Lauren Harris                  Va. Tech                          23         

Allison Jones                  Va. Tech                          14

Kelly Shuster                   Va. Tech                         13

Jessica Cutler                  St. Andrews                    12

Cassie Werner                 St. Andrews                      9

 

 

IHSA Region 3 Zone 4 WESTERN

Martin Community College

February 2, 2008

 

High Point Team

St. Andrews  -  40

 

Reserve High Point Team

Virginia Tech  -  29

 

High Point Rider

Kelsey Moody  -  St. Andrews

 

 Reserve High Point Rider

Sarah Woody  -  Martin Community

TEAM STANDINGS

St. Andrews Presbyterian                        170

Martin Community College                      131

Virginia Tech                                           124

Appalachian State                                      58

Western Carolina                                       37

North Carolina A & T                                32

AQHA HIGH POINT STANDINGS

Kelsey Moody                 St. Andrews                    59

Sarah Woody                   Martin Comm.                 51

Lauren Harris                  Va. Tech                          23         

Jessica Cutler                  St. Andrews                    12

Allison Jones                  Va. Tech                          11

Kelly Shuster                   Va. Tech                           7

Cassie Werner                 St. Andrews                      4

 

 

Pinehurst Schooling Dressage Show

Pinehurst, NC

February 3

Class 9 - Intro B Open

9. Helen Adams on Moses.

Class 11 - Training 1 Division A

2. Jenna Branson on Gordon

5. Christine Eidison on Alex

Class 12 - Training 1 Division B

2. Alison White on Leggs

6. Patricia Norris on Moses

8. Corey Krutsch on Corky

Class 13 - Training 2 Division A

1. Laura Carson on Make Mine Chocolatey

3. Christine Eidison on Alex

4. Corey Krutsch on Corky

Class 14 - Training 2 Division B

7. Alison White on Leggs

Class 17 - First 1

2. Briana Scheele on High Sierra

Jenna Branson on Gordon

 

 

Tournament of Champions

January 26

Chatham Hall Equestrian Center

Chatham, VA

Audrey Hayden - Intermediate Flat - 6th

Hayley White - Novice Fences - 2nd

 

Jacksonville Show Results  

Jacksonville National II

Green Cove Springs, Florida

January 23-27

Taylor Saunders on her own Country Covergirl

Champion Pre-Adults

Robert Jacobs on St. Andrew’s Glenfiddich

Champion Classic Hunter

Reserve Champion Pre-Adult Hunter Classic

Jumper Results

  • Kelsi Peterson riding her own Ramos placed in the Junior/Amateur Jumper Level Five
  • Andrew Michael riding his own Kilfinnae won blue ribbons for a clean round in Level One

Hunter Results

  • Caroline Taylor riding her own Dashin Cash Dial placed in the Adult Amateur Hunter Division and in the Adult Hunter Classic
  • Janelle Harcus and St. Andrews' Eastern Shore won the Adult Amateur Under Saddle, placed in the all the Adult Amateur Hunter classes and were fourth in the Adult Hunter Classic
  • Jessica Potts riding Harvest Moon placed in all the Adult Amateur Hunter classes and in the Adult Hunter Classic
  • Betsy Kaplan riding her own Hott Java placed in the Pre-Adult Hunter Division
  • Katie Lavery riding St. Andrews’ Joe Brown placed in the Pre-Adult Hunter Division

Equitation Results

  • Caroline Taylor riding her own Dashin Cash Dial placed in the Ariat Adult Medal

 

 

Jacksonville Show Results

Jacksonville International I

Green Cove Springs, Florida

January 16-20

 

Taylor Saunders on her own Country Covergirl

Reserve Champion Classic Hunter

Reserve Champion Pre-Adults

Reserve Champion Pre-Adult Hunter Classic

Heather Wile on St. Andrews’ Glenfiddich

Pre-Adult Hunter Classic Champion

Jumper Results

  • Lindsay Gates riding her own Oscar G was second in the Adult Jumper Level Three
  • Kelsi Peterson riding her own Ramos was third in the Open Jumper Level Five
  • Kate McAlinn riding St. Andrews' Joe Brown won blue ribbons for clean rounds in Level One and Two

Hunter Results

  • Caroline Taylor riding her own Dashin Cash Dial placed in the Adult Amateur Hunter Division
  • Janelle Harcus and St. Andrews' Eastern Shore placed in the Adult Amateur Hunter Division
  • Jess Potts riding Harvest Moon placed third in the Adult Amateur Hunter Classic
  • Betsy Kaplan riding her own Hott Java placed in the Pre-Adult Hunter Division

Equitation Results

  • Janelle Harcus and St. Andrews' Eastern Shore placed in the Ariat Adult Medal

 

Fall 2007 Results

 

IHSA Western Show

Martin Community College

December 1, 2007

High Point Team - St. Andrews

Reserve High Point Team - Martin Community College

High Point Rider - Kelsey Moody, St. Andrews

Reserve High Point Rider - Sarah Woody, Martin Community College

St. Andrews riders Jessica Gesel, Jessica Randall, Kayla Hay, Erica Hill, and Jessica Cutler all earned first place in their respective classes. Rachel Buckler was second in Novice Horsemanship. Kelsey Moody was third in Open Horsemanship. Alison Wrightenberry and Karolin Eichler placed fourth in their classes.

December 2, 2007

High Point Team - St. Andrews

Reserve High Point Team - Martin Community College

High Point Rider - Kelsey Moody, St. Andrews

Reserve High Point Rider - Sarah Woody, Martin Community College

St. Andrews riders Jessica Gesel, Jessica Randall, Kayla Hay, Rachel Buckler and Kelsey Moody placed first in their respective classes. Jessica Cutler placed second in Open Horsemanship. Alison Wrightenberry, Erica Hill, and Kelsey Moody placed fourth in their respective classes. Karoline Eichler placed third in Novice Horsemanship.

Regional Qualifier: Kayla Hay in Intermediate Horsemanship.

 

 

Duke "A" Show

Nov. 7-11

Raleigh, NC

Kelsi Peterson riding St. Andrews' Romario wins

Ariat Adult Medal at Duke Childrens Hospital Horse Show!

 

 

IHSA Western Show

Nov. 2-3, 2007

Hosted by St. Andrews Presbyterian College

Qualifiers for Western Regionals

K'Hill Leseman and Jessica Cutler

Friday, Nov. 2

High Point Team  -  St. Andrews

High Point Rider  -  Kelsey Moody - SAPC

Class 11  - K'Hill Leseman  - 1st Place

                  Jessica Gesel  -  4th place

Class 12  - Alison Wrightenberry - 1st  Place

                  Jenn Armel  -  2nd Place

Class 13  - Erica Hill  -  1st Place

                  Tony Fernandez  -  3rd place

                  Karolin Eichler  -  4th place

Class 14  - Jessica Cutler  -  3rd Place

Class 15  - Ashley Lancaster  -  1st Place

                  Kelsey Moody  -  2nd Place

Class 16  - Kelsey Moody  -  1st Place

Saturday, Nov. 3
High Point Team  -  St. Andrews

High Point Rider -  Kelsey Moody

Class 11  -  Jessica Gesel  -  1st Place

Class 12  -  Kayla Hay  -  1st place

                   Alison Wrightenberry  -  3rd Place

Class 13  -  Karolin Eichler  -  1st Place

                   Anne Neal Thompson  -  2nd Place

                   Rachel Buckler  -  5th Place

Class 14  -  Erica Hill  -  4th Place

Class 15  -  Kelsey Moody  -  1st Place

                   Ashley Lancaster  -  2nd Place

Class 16  -  Kelsey Moody  -  2nd Place

Kelsey Moody from St. Andrews received High Point Rider honors for both Friday's and Saturday's Western Show.

 

K'Hill Leseman took first place in Class 11 during Friday's Western event.

 

Duke Intercollegiate Show

October 28, 2007

Reserve Champion Team -- St. Andrews IHSA Hunter Seat Team

Class 8 - Open Fences

Janelle Harcus - 2nd

Class 7 - Open Flat

Janelle Harcus - 3rd in Section A

Lindsey Gates - 3rd in Section C

Class 6 - Intermediate Fences

Kate McAlinn - 1st

Class 5 - Intermediate Flat

Carolina Taylor - 4th

Jaci Ayers - 5th

Class 4 - Novice Fences

Caroline Taylor - 1st

Bridget Hutchens - 7th

Class 3 - Novice Flat

Kelly Landino - 1st

Liz Dulski - 4th

Class 2B - Advanced WTC

Karen Gruninger - 1st

Jenn Callahan - 2nd

Class 2A - Beginning WTC

Amanda Liguori - 2nd

Class 1 - Walk, Trot

Jessica Randall - 4th

 

 

IHSA Hunter Seat Show

St. Andrews Equestrian Center

October 17, 2007

High Point Rider

Janelle Harcus     St. Andrews

Regional Qualifiers

Jaci Ayers -- Novice Flat

Hayley White -- Novice Flat

Kate McAlinn -- Intermediate Flat

Morgan Worthington -- Intermediate Flat

Jamie Nickolson -- Intermediate Fences

Open Flat

Janelle Harcus -- 2nd Section A

Jess Potts -- 2nd Section B

Jamie Nickolson -- 4th Section B

Gabby Grubic -- 4th Section C

Kelsi Peterson -- 4th Section D

Megan Radigan -- 1st Section D

Open Fences

Janelle Harcus -- 1st

Kelsi Peterson -- 3rd

Jess Potts -- 6th

Intermediate Flat

Jaci Ayers -- 1st Section B

Kate McAlinn -- 1st Section C

Intermediate Fences

Jamie Nickolson -- 3rd

Novice Flat

Hayley White -- 2nd Section A

Lilly Russell -- 5th Section B

Rob Jacobs -- 2nd Section D

Christina Canada -- 2nd Section E

Novice Fences

Hayley White -- 1st

Walk, Trot, Canter

Katie Lavery -- 2nd Section A

Brittany Coulombe -- 6th Section B

Heather Wile -- 3rd Section C

Megan Stiles -- 3rd Section D

Walk, Trot

Florence Wojcik -- 4th Section A

Jessica Randall -- 1st Section B

Team Competition (top ten)

1. Virginia Intermont College - 43 points

2. St. Andrews - 39 points

3. UNC Charlotte - 34 points

4. N.C. State - 30 points

5. Elon - 29 points

6. Virginia Tech - 28 points

7. UNC Chapel Hill - 23 points

8. Wake Forest - 22 points

9. East Carolina - 20 points

10. Appalachian State - 16 points

Riding Magic, Jaci Ayers took first place in her section of Intermediate Flat qualifying her for the regional finals.

Riding Joe Brown, Kate McAlinn took first place in her section of Intermediate Flat qualifying her for the regional finals.

Riding Charles, Rob Jacobs took second place in his section of Novice Flat.

Riding Romario, Megan Radigan took first place in her section of Open Flat.

   
 

IDA Show

Hosted by Virginia Intermont

October 5, 2007

Melissa Casale, Reserve High Point Rider

Laura Carson, fifth place in First Level Test 1

Donna Fowble, sixth place in Training Level Test 1

Corey Krutsch, eighth place in Training Level Test 3

 

N.C. State Fair Hunter Jumper Show

October 3 - 7, 2007

Equitation Results

  • Kelsi Peterson riding St. Andrew's Romario won the USEF Adult Medal
  • Lindsey Gates riding her own Oscar G was second in the USET Talent Search Class
  • Jess Potts riding St. Andrew's Romario was second in the Ariat Adult Medal

Jumper Results

  • Alex Sonnenberg riding her own Vote for Pedro won the $1,000 JR/AO Level 6 Jumper Class
  • Betsy Kaplan riding her own Java won a blue ribbon for a clean round in the Level 2 Jumpers
  • Kelsi Peterson riding her own Ramos and Alex Sonnenberg riding her own Vote for Pedro placed in the $2,500 ACL JR/AO Jumper Stake

Hunter Results

  • Alexis Stevenson riding St. Andrew's Yorktown placed in the Adult Amateur Hunter Division
  • Janelle Harcus riding St. Andrew's Eastern Shore placed 3rd in the ACL/NAL/WIHS Adult Classic
  • Lindsey Gates riding Janelle Harcus' Graceful Rain placed in the NCSF Schooling Pony classes
 

IHSA Hunter Seat Show

Hosted by Virginia Tech

September 30, 2007

Jaci Ayers qualified for the Regional Finals by winning her class . A junior rider from Raleigh, Jaci is the first rider from Zone 4 to qualify for the Finals.

Both Megan Stiles and Hayley White won their classes. Competing in novice flat, freshman rider Audrey Bolte took second place in her first intercollegiate show. Jessica Randall also took second place in walk trot.

The temperature was in the 70's when the St. Andrews equestrians left Laurinburg. When they arrived in Blacksburg, Va., they found the temperature at a cool 42 degrees. There was a special presentation during the equestrian show to the parents of Emily Hilsher. Emily was one of the students killed on April 16 and was a member of the Virginia Tech Riding Team. A special intercollegiate scholarship has been established in her name and all riders in Zone 4 (North Carolina, Virginia, and Maryland) are eligible to apply.

 

 

"Showing Under The Stars"

Hosted by St. Andrews Equestrian Center

September 28, 2007

 

Winning Team

Katie Tieman

Donna Fowble

Ashley Colvin

Liz Dulski

Mike Kryszak

Amy Skinner

Holly Decato

Casey Lowe

 

 

Tournament of Champions

Hosted by St. Andrews

September 22, 2007

 

 

St. Andrews freshman Lindsey Gates of Santa Paula, Calif., riding Romario captured the blue ribbon in Open Flat.

 

 

St. Andrews Equestrians Win at Camden USEF Horse Show

September 14-16, 2007

Kelsi Peterson

Champion, Adult Hunter Classic

Janelle Harcus

Reserve Champion, Adult Hunter Classic

Andrew Michael

Reserve Champion, Pre-Adult Hunter Classic

Robert Jacobs

Champion, Pre-Adult Division

Lindsey Gates

Champion, Level 3 Jumpers

Kristin Vdorick

Champion, Level 4 & Level 5 Jumpers

Courtney Branscome, Bridget Hutchens, Betsy Kaplan, Ashley Colvin

Won Top Ribbons Throughout The Week

 

Back To Competition Results

© 2014 St. Andrews University. All Rights Reserved.
Access Webmail
Access Moodle
GoodSearch: You Search...We Give!

St. Andrews University
A branch of Webber International University
1700 Dogwood Mile
Laurinburg, NC 28352
(910) 277-5555 • (800) 763-0198 • (fax) 910-277-5020
Student Complaint & Harassment Policies